Yazı Boyutu
  • a
  • a
  • a
Okuma Modu

Riva Hayalet Ağlar’dan Temizleniyor

İstanbul kıyılarını  "hayalet ağ"lardan temizleyecek olan "Denizlerin Terk Edilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi" Riva açıklarından başladı. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından uygulanacak olan "Denizlerin Terk Edilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi" kapsamında İstanbul'un denizleri, "hayalet ağ" olarak bilinen terk edilmiş ağlardan temizlenecek.

İstanbul'da törenle başlatılan proje kapsamında, Riva açıklarında bir dalgıç, tekneden dalış yaparak, terk edilmiş bir ağı çıkardı. 

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Turgay Türkyılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, projenin ikinci yılını İstanbul'da başlattıklarını söyledi. 

Bu yıl 500 bin lira kaynak ayrılan proje, İstanbul'un yanı sıra Balıkesir, İzmir, Mersin, Hatay ve Sinop'ta da uygulanacak.

Balıkçılar çıkaramıyor  

Projeyi başlatmak için seçtikleri alanın, önemli bir balıkçılık bölgesi olduğunu aktaran Turgay Türkyılmaz: "Gırgır teknelerinin av alanı burası. Çıkardığımız ağ da bir gırgır ağı. Balıkçılık yaparken bu tür ağlar, istem dışı olarak çeşitli nedenlerle kopuyor ve dipte kalıyor. Balıkçılarımız bu ağları kendi imkânlarıyla çıkaramıyor" dedi. 

Türkyılmaz, Türkiye'nin tüm kıyı illerinde 650 yerde bu tür ağların bulunduğunu tespit ettiklerini belirterek:"Geçen yıl 150 lokasyonda 3 milyon metrekare alanda çalışma yaptık. Bu sene benzer oranda bu ağları denizden çıkartacağız. Bu tür 'hayalet ağ' dediğimiz bu ağlar, balıkçılığa zarar veriyor. Bu tür alanların bu ağlardan temizlenmesi gerekiyor. Gelecek yıl da bu çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu. 

Geçen yıl toplam 29 bin metre ağ çıkarıldı 

İstanbul Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hamit Aygül de proje kapsamında geçen yıl, 75 lokasyonda yaklaşık 29 bin metre ağın denizden çıkarıldığını söyledi. 

Bu yıl ise projenin ikinci ayağı olarak, yaklaşık 45 lokasyonda çalışmaların başlatıldığını anlatan Aygül: "Bunların 29'unda deniz dibi taraması yapılarak, atıkların yerleri tespit edildi. İlkini Riva’da çıkarıyoruz. Ancak çalışmalarımız yıl boyu devam edecek ve bu tespit edilen atıkları temizleyeceğiz" diyerek bilgi verdi.

Diğer İLÇEMİZDEN HABERLER